Pokonferencyjne refleksje…

10września 2017
by Coach

Organizatorki Konferencji – Małgorzata Burzyńska i Monika Kłos

p. Karolina Nowak

p. Adrian Borowik

Autyzm można zrozumieć. Doświadczyli tego z pewnością uczestnicy konferencji Zaburzenia ze spektrum autyzmu – poznaję i rozumiem, podczas której podejmowano tematy dotyczące zrozumienia, interakcji, szacunku i przygotowania do życia w społeczeństwie osób ze spektrum autyzmu. To przede wszystkim warunki stworzone w społeczeństwie decydują jak jego członkowie w nim funkcjonują i w jaki sposób potrafią w nim odnaleźć swoje miejsce.

Rodziców, nauczycieli, terapeutów niejednokrotnie zastanawia przecież jak sprostać potrzebom rozwojowym dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jak zmotywować je do interakcji? Jak się z nim bawić, aby zabawa uczyła nowych umiejętności? Jak rozumieć jego rozwój i potrzeby seksualne? Jakie szanse dać, aby rozwijało się we wzajemnej akceptacji? Jak umożliwiać samodzielność? To tylko niektóre pytania zadane podczas wykładów.

Prelegenci podjęli się odpowiedzi na nie, tym samym odkrywając nowe obszary praktyki edukacyjnej  i terapeutycznej. Pan Adrian Borowik (Przylądek Dobrej Nadziei) zarysował świat dziecka, w którym zabawa może być podstawą interakcji, Pani Karolina Nowak (Pracownia Edukacji, Terapii i Seksuologii Społecznej) wskazywała potrzeby bliskości i bycia w związku osób ze spektrum autyzmu. Pani Klaudia Pokładowska i Pan Jędrzej Opozda (Fundacja Pomóż mi żyć) zaprosili do wirtualnej wizyty w Pomorskiej Farmie Życia – miejscu w którym dorosłe osoby z niepełnosprawnością umysłową i zaburzeniami ze spektrum autyzmu uczą się samodzielnego życia. Na podsumowanie p. Anna Bronk (Bronkolandia) przedstawiła zalety dogoterapii w pracy z dziećmi o różnych możliwościach i potrzebach rozwojowych.

Konferencja wzbudziła wiele refleksji, słowa uznania i potwierdzenie, że potrzebujemy mówić o ważnych tematach! Dziękujemy wszystkim Prelegentom i Uczestnikom za wspólny, twórczy czas.

Prezentacje naszych Prelegentów:

Pomorska-Farma-Życia-rozwiązanie-na-sytuację-dorosłych-osób

Dogoterapia-kynoterapia_2

Seksualność-osób-z-niepełnosprawnoscią

Zapraszamy także na warsztaty dotyczące rozwoju socjoseksualnego młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w Pile już 25 listopada czytaj więcej

Aktualności